مشاهده شکل‌گیری ستارگان فوق‌عظیم

 منجمان اسپانیایی دو ستاره غول‌پیکر را رصد کرده‌اند که در آستانه ادغام‌شدن در یکدیگر هستند و این رخداد برای نخستین بار نشان می‌دهد ستار‌های فوق‌عظیم چگونه شکل گرفته‌اند.به گزارش سرویس علمی ایسنا، دانشمندان دو ستاره عظیم واقع در سیستم ستاره‌ای MY Camelopardalis را نظاره کرده‌اند که در مداری نزدیک، حول یکدیگر می‌چرخند و احتمالا در یکدیگر ادغام شوند. این سیستم ستاره‌ای در خوشه ستاره‌ای کوچکی به نام Alicante 1 واقع شده و این خوشه نیز در فاصله 13 هزار سال نوری از زمین قرار دارد.

ادامه مطلب

میکروفون توگوشی که لقمه‌ها را می‌شمارد!

محققان در مسیر کمک به سلامت افراد اکنون موفق به ساخت دستگاه جدیدی شده‌اند که بطور پنهان در گوش قرار گرفته و میزان غذای مصرفی را کنترل می‌کند.به گزارش سرویس فناوری ایسنا، دستگاه کوچک BitBite از آلومینیوم و پلاستیک ساخته شده و از درون گوش به پیگیری سرعت جویدن لقمه‌ها و ثبت غداهای مصرفی توسط کاربر می‌پردازد.این دستگاه 159 دلاری بصورت همزمان در هنگام غذاخوردن به ارائه پیشنهاداتی در مورد تغذیه و سلامت می‌پردازد.

 

ادامه مطلب

10 دستاورد برتر فیزیک 2014 از نگاه مجله پیشگام علمی

یک مجله پیشگام علمی با نزدیک شدن به پایان سال 2014 به معرفی 10 دستاورد برتر حوزه فیزیک پرداخته است.به گزارش سرویس علمی ایسنا، فرود فضاپیما بر روی یک دنباله‌دار، همجوشی هسته‌ای با لیزر و یک پرتو کششی در میان 10 دستاورد برتر فیزیک در سال 2014 بودند که توسط مجله Physics World انتخاب شده‌اند.

 

ادامه مطلب

کشف گروه جدیدی از سلول‌های بنیادی

محققان کانادایی با استفاده از موش‌های مهندسی‌شده در آزمایشگاه، گروه جدیدی از سلول‌های بنیادی را کشف کردند. به گزارش سرویس علمی ایسنا، دسته جدید سلول‌های بنیادی، گروه F نام گرفته و در خوشه‌های ریش‌ریش‌مانند به یکدیگر متصل شده‌اند.

ادامه مطلب